מהי דלקת? לא מה שחשבת!

הידעת? דלקת הינה תהליך ריפוי של הגוף!

למי מכם יצא להגיע לרופא ולשמע את המשפט הבא: "יש לך דלקת, אלה הכדורים לטיפול". האם עצרתם פעם ושאלתם את עצמכם, או את הרופא, מהי בעצם אותה "דלקת" שכל כך מפחידים אתכם מפניה, כאילו היא ה"איש הרע".

כעת אספר לכם את האמת על "דלקת" ומדוע לא צריך לפחד מדלקת!
אז דלקת רבותיי הינה תהליך ריפוי טבעי של הגוף! קראתם נכון. אז עכשיו אתם בטח שואלים מדוע נותן לי הרופא כדורים כנגדה (משכחי כאבים)?!

שאלה מצויינת, נגיע לתשובה בקרוב, לפני כן נלמד קצת אודות הדלקת. בתהליך הדלקתי בגופנו מתרחשיים מספר תהליכים פיזיולוגיים, אשר תוצאתם הסופית הינה תיקון הרקמה הפגועה. בכל פעם שנוצר נזק רקמתי, תווצר דלקת.
באנגלית ישנן שתי מילים המתייחסות לתיאור המושג "דלקת": האחת Inflamation, דלקות אלו מתארות נזק מכני לרקמה למשל כתוצאה מפציעה, שימוש יתר, שחיקה, חתכים ועוד. התיאור השני, Infection, מתייחס לדלקות זיהומיות מגורמים כגון: זיהום ויראלי, בקטריאלי, כימי ורדיואקטיבי.

הסימפטומים המתקיימים בכל דלקת כוללים: חום, אודם, נפיחות, כאב ואם מדובר על מפרק אז גם ירידה בתפקוד. כעת לאחר שהבנו שהדלקת אינה האויב שלנו נחזור לשאלה, מדוע ליטול נוגדי דלקת (משכחי כאבים)? תשובת הרופאים פשוטה מאד, לעיתים התגובה הדלקתית גבוהה מדי לדעתם, ובכדי להקל על הכאב ניתן לקחת את הכדורים. אציין רק שיש כמה סוגי כדורים נוגדי דלקת ולכל אחד מהם מנגון פעולה שונה. אך אל נא תחשבו שהכדורים הם אלו המטפלים ברקמה הפגועה שלכם!!! למעשה, הם אף עלולים להאט את הריפוי הטבעי של הרקמה, ועלולים לאפשר לכם לעבור טווח תנועה שאם הייתם חשים את הכאב הייתם נמנעים מלעבור אותו (על מנת למנוע נזק רב יותר). הכאב הוא אינו אויב, מטרתו להזהיר אותנו מגרימת נזק רב יותר.

לסיכום, השאלות האמיתיות שצריכות להישאל כאשר יש לכם "דלקת", הן מדוע?
מדוע היא נוצרה? איזו רקמה ניזוקה? מדוע בצד אחד כן ובצד השני לא (במידה ומדובר על דלקת במפרק מסויים)? מדוע עלי ליטול כדורים? האם אין אפשרות אחרת? מדוע לעיתים ישנן דלקות חוזרות? בכל המקרים יש לטפל בגורם המאפשר לדלקת להתפתח, הטיפול בכדורים או באנטיביוטיקה, הוא סימפטומטי בלבד ואינו אפקיטבי לטווח הרחוק (מלבד מקרים של דלקות זיהומיות בקטריאליות או כימיות למינהן).

אני מסכים שישנם מקרים בהם אנשים סובלים מכאב רב. במקרים אלו לא אביע התנגדות כלפי הקלה מסויימת בכאב ע"י הכדורים שקבלתם מהרופא. אולם במרבית המקרים האחרים, פשוט חשבו שנית. תשאלו את השאלות ותשקלו האם הרווח של נטילת הכדורים עולה על הנזקים שהם עושים לטווח הקצר והארוך. כאוסטאופת, אני יודע שיש לגוף יכולת ריפוי עצמית והוא היחידי שבאמת מרפא אותנו, רק צריך לעודד אותו, משמע לעזור לו לסיים את התהליך הדלקתי במהירות וביעילות.

ברפואה אוסטאופתית אני תר אחרי שורש הבעיה ולא רק אחרי הסימפטום, זאת בכדי לעזור לגוף לבצע את העבודה אשר הוא המומחה האמיתי בה, ריפוי טבעי.

*הערה: לא כל כאב הינו ממקור דלקתי.